Що таке Пуер? Чому так часто з'являється в різних пабліках і соцмережах ця назва? Давайте трішки ознайомимось з цим поняттям.

 

Пуер - це набільший вид чаю в китайській класифікації чаїв.

 

Вирощування чаю в Давньому Китаї

Походження легендарного чаю


Пуер – це найпопулярніший вид чаю в Китаї. Назва напою походить від однойменного торгового містечка Пуер, що розташоване на півдні провінції Юньнань. Його винайшли ще багато століть тому у Давньому Китаї і полюбили за його вишуканий смак та лікувальні властивості. З того часу кількість прихильників Пуеру неухильно зростала по всьому світу. В останнє десятиліття вживання цього чаю за кордоном та в Україні стало модним способом життя. Як і раніше, його здебільшого вирощують в провінції Юньнань у диких лісах або на чайних плантаціях високо в горах і надають перевагу природньому процесу ферментації.

 

Особливості вирощування чаю


Більша висота необхідна для вирощування смачного чаю Пуер. На великій висоті чайні дерева отримують більше сонячного світла. Вдень температура у гірському регіоні Юньнань може підніматися майже до 30ᴼ C. Завдяки субтропічному клімату та ідеальним погодним умовам чайне листя здатне виробляти більше корисної речовини та краще її зберігати. Хороша сировина та вік дерев вважається дуже важливим фактором для отримання чаю з хорошим смаком.

 

Сонячний Юньнань з чайними садами Збір врожаю Сушка чайного листя

 

Природний процес обробки чайного листя


Пуер традиційно виготовляють ручним способом за старовинним рецептом.  Спочатку фермери збирають чайні листочки та розкладають їх у великі купи сушитися. Потім дають чайним листям окислитися. Оскільки рослини реагують на теплу температуру і вологість, їх аромат змінюється з гіркого на солодкий. Щоб процес ферментації відбувався рівномірно, чайні майстри регулярно перемішують чайне листя. Нарешті, вони пресують повністю ферментоване листя у традиційну форму цеглинки або пресованого чайного млинця, з цього моменту чай стає готовим до вживання. Його можна пити одразу або залишити дозрівати для отримання дивовижно м’якого та солодкого смаку.

 

Смак, текстура та аромат напою


Основними нотами Пуеру є землянисті та деревні відтінки, що супроводжуються запашним ароматом трав і квітів осіннього лісу. Вони доповнюються літнім фруктовим асорті, в якому найбільше відчувається чорнослив. Ніжний горіховий присмак напою плавно переходить у довгий і трохи солодкий післясмак. Чим більше витриманий Пуер, тим багатше його смакові нюанси. В ньому можна вловити відлуння пряних трав і карамелі, вершків та бісквіту. Текстура напою шовковиста та щільна, а колір залежить від виду Пуеру, який залежно від сорту чайного листя та способу обробки може бути зеленим, чорним, білим або червоним; та міцності заварювання.


Користь Пуеру для здоров’я


Пуер сприяє загальному фізичному здоров’ю та позитивно впливає на розумову діяльність людини. Він допомагає нормалізувати високий тиск та рівень цукру, очищає організм при отруєннях, допомагає від похмілля. У зв’язку з вживанням чаю спостерігається помітний омолоджуючий ефект, що йде зсередини. Він починається з прискорення метаболізму та оновлення клітин, що позначається на стані шкіри. Тон шкіри поступово стає світлішим, а текстура більш пружною та гладкою. Також Пуер є ефективним для втрати ваги. Він знижує апетит та блокує скупчення жирів в проблемних ділянках фігури. Цей напій корисний для серця, судин та зубів. Крім того, чашка Пуеру добре освіжає та бадьорить, додає енергії та сил, підвищує працездатність, допомагає зосередитись та заспокоїтися, покращує настрій і самопочуття.

 


Як приготувати чай в китайському стилі


Пуер є улюбленим напоєм для чайної церемонії. Спосіб його приготування впливає на смак та аромат чаю. Традиційно для чаювання використовують невеликий посуд: глиняний чайник або гайвань, в якому заварюють чайне листя. Залежно від типу чаю та особистих уподобань, пропорції можуть змінюватися від 2 до 10 гр на 150 мл. Тривалість заварювання коливається від 10 до 30 с з подальшим збільшенням часу, і може доходити до 3 і більше хв. Значення має й температура води, що зазвичай доводиться від 80 до 100 ᴼС. Пуер є багаторазовим чаєм, який можна заварювати до 7 разів і більше. З кожним разом він розкриває свій смак та аромат по-новому. Вживають напій маленькими ковтками, щоб отримати більше насолоди від чаювання.

 

 

Цікавий факт 

 

У древніх віках чай вважали складовим елементом еліксира молодості та довголіття. Цінність цього напою була настільки великою, що в Азії та в деяких країнах Африки його використовували замість монет. Про чай складали легенди, писали вірші та наукові праці.


Кієн Лонг, китайський імператор, написав поему про чай та наказав викарбувати її на всіх фарфорових чашках. Знаменитий китайський поет Лу Ву присвятив чайній справі трьохтомну працю «Чайкінг», тобто «Святе писання про чай». У XIII столітті про чай писав поет Марко Поло.


Ло Тунг, китайський поет часів династії Тан, описав свій досвід чаювання. На його думку, перша чашка чаю втамовує спрагу; друга позбавляє від самотності; третя лікує; після четвертої всі печалі випаровуються через пори; після п’ятої чашки очищається організм, шоста дарує довголіття, а після сьомої відчуваєш тільки велику насолоду та щастя від життя в моменті.