Кофеїн – це така сполука, яка заряджає енергією, стимулює,  допомагає прокинутись зранку та сконцентрувати увагу вдень. Але також він впливає на роботу мозку, серцево-судину та нервову системи: розширюються кровоносні судини, посилюється серцева діяльність, прискорюється серцебиття, підвищується пульс, стимулюється нервова система, підвищується м’язовий тонус, прискорюється метаболізм. При такому надмірному впливові і виникають негативні наслідки, тому багато кавоманів починаються більше пити чай. Але як дізнатись скільки кофеїну міститься в чаєві?

Що таке теїни?

У чаї кофеїн у чистому вигляді відсутній. У чайному листі він поєднується з таніном і створює нову речовину теїн.

Згодом під час дослідів з'ясувалося, що танін у чайному листі частково блокує дію кофеїну, оскільки таніни (поліфеноли) послаблюють та стабілізують його. І, як в результаті, ця сполука впливає на серце та нервову систему значно м'якше. Танін повільно всмоктується у кров і швидко виводиться із організму. Головна перевага цієї речовини – вона не накопичується в організмі.

Що впливає на рівень кофеїну в чаї?

1. Вміст теїну в чайному листі залежить від кількох факторів:
1.1. Місце проростання конкретного сорту: клімат, особливості ґрунту та висота над рівнем моря.
1.2. Рівень зрілості листа: у нерозкритих молодих листочках (чайних бруньках, тіпсах) концентрація всіх біологічно активних речовин, зокрема і теїну, максимальна, а з розвитком листа вона знижується. Тому в ранніх весняних бруньках, які ще й мінімально ферментуються – теніна велика кількість.
1.3. Обробка чайного листа: рівень окисленості, технологія ферментації. За ступенем обробки листа існує багато видів чаю: чорний, червоний, зелений, жовтий, білий, Улун, Шен Пуер, Шу Пуер і інші. І в кожному з цих сортів вміст теїну різний.

Основний факт: чим менша ступінь ферментації, тим вищий вміст теїну в сухому листі. Висновок: найактивніший і найбадьорливіший сорт - це зелений.


1.4. Чайні пакетики – при їх заварюванні у настій виходить теїна в кілька разів більше, ніж при заварці цільнолистового продукту. Чим дрібніша фракція листа, тим більше теїну витягується в настій. При заварці цільнолистового чаю більшість активної речовини залишається всередині листа.

2. Спосіб заварювання також має великий вплив:
2.1. Ключовий момент – температура води. Чим гарячіша вона, тим активніше в настій виділяється теїн. В окропі швидше вивільняється кофеїн із листя.

Цікавий факт: Заварювання 5г чайного листя в 100 мл води при 20 градусах Цельсія дає 2,2 мг кофеїну, таке ж співвідношення чаю та води, заварене при 100 градусах Цельсія, дає 67 мг кофеїну.

 

2.2. Час настоювання - чим довше чайне листя знаходиться в гарячій воді, тим більше виділяється кофеїну.
2.3. Заварювання проливами (протоками) також значно зменшить потрапляння цієї сполуки в організм. У китайській чайній традиції заведено зливати першу заварку та не вживати її. Це етап при якому промивається та пробуджується чайне листя. Вода швидко зливається, а з нею і змивається 70-80% теїну. Не варто цього боятися, добрий китайський чай заварюється багаторазово.

Показник кофеїну в чашці чаю

Більшість досліджень показують, що:
- зелений чай має близько 70 мг кофеїну на 250 мл;
- білий чай у середньому 55 мг в 250 мл напою, але може коливатися від 15 до 75 мг;
- Улун містить 50-75 мг в такій же порції;
- чорний чай містить в середньому 45мг кофеїну на порцію 250 мл, але може досягати 70 мг.

 

Напій Об'єм рідини (мл) Вміст кофеїну (мг)
Експрессо 75 127-198
Американо  120 85-117
Капучино 200 100-136
Лате 400 200-360
Зелений чай 250 30-85
Білий чай 250 15-55
Шен Пуер 250 50-70
Улун 250 40-60
Чорний чай 250 40-50
Шу Пуер  100 10-20

 

Підведемо підсумки

Кількість кофеїну в чашці чаю залежить від багатьох факторів: віку чайного листя, сорту рослини, способу обробки, методу заварювання. Найменше цієї речовини отримує організм, якщо випити чашку чорного цільно- та крупнолистового чаю, який заварювали водою 70-80 градусів недовгий час.

Чайний кофеїн перетравлюється довше, а його дія в основному впливає на центральну нервову систему. Чай є скоріше стійким стимулятором, ніж збуджуючим, як кава. Кофеїн з кавового напою протягом півгодини після вживання дає енергію і бадьорість, потім енергія падає швидко. Тим часом кофеїн з чаю загострює розум і з часом підвищує концентрацію, ефект триває довше. Він усуває втому та підвищує гостроту інтелекту.